Safari gezimizin ilk durağı: Ngorongoro Farm House

Zanzibar’daki deniz tatilimizin ardından Afrika gezimizin en beklediğimiz anı olan safari gezimize başlama zamanımız nihayet geldi:) Bunun için öncelikle Zanzibar’dan yine pırpırlı bir uçakla Tanzanya’daki safari merkezlerinden birisi olan Arusha’ya gidiyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkması gereken uçağımız ne yazık ki 2 saat rötarın ardından havalanıyor. Havalanma görüntülerini buradan görebilirsiniz. 2 saate yakın süren bir uçuşun ardından Arusha’ya varıyor ve Safari aracımıza biniyoruz.

Arusha havaalanından Ngorongoro Krateri Milli Parkına gidiş 4 saate yakın sürüyor. O nedenle biz ilk gün Ngorongoro Kraterinin içerisine girmiyoruz ve direk kalacağımız yere doğru yol alıyoruz. Yol üstünde oldukça ilginç manzaralar bizi karşılıyor. Zanzibar’dan sonra güzergah boyunca gördüklerimiz, buradaki yaşamın çok daha zorlu olduğunu gösteriyor bizlere.

Ngorongoro’da kaldığımız yer Ngorongoro Farm House oldu. 6 günlük safari mecaramızda sanırız en beğendiğimiz yer burası oldu desek abartmış olmayız. Burayı o kadar çok sevdik ki o gün boyunca safariye çıkmasak bile otel içerisinde olmaktan çok keyif aldık.

Öncelikle burası bir Farm House yani çiftlik olduğu için bahçesinde bir çok farklı sebze ve meyve yetişiyor. Hayatımızda ilk defa çok severek yediğimiz avokadonun ağacını bu bahçede gördük:) Aynı zamanda bahçede ünlü Tanzanya kahveleri de yetiştiriliyor ve isteyenlere 1 saatlik bir kahve turu da yaptırılıyor. Tabii ki biz de bu tura katılarak, kahvenin fincanlarımıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçtiğini yerinde görmüş olduk.

Bu kadar çok meyve, sebze olduğundan olsa gerek, burası aynı zamanda kuşlar için de önemli bir güzergah. Otelin içerisinde bir çok farklı ve daha evvel hiç görmediğimiz birbirinden güzel kuşları da görme imkanımız oldu.

Akşam, yemekten önce restoranın önünde bulunan alanda ateş başı eğlencesi düzenlendi ve hep beraber Afrika ezgileri eşliğinde dans ettik. Yemekler genel olarak Afrika’nın diğer yerlerinde de olduğu gibi et ağırlıklı ve bire biraz ağır gelen cinsten ama hiç yenmez bir yemek ne burada ne de başka bir yerde görmedik diyebiliriz.

Ertesi gün çok erken uyanacak ve Ngorongoro Krateri’ne doğru yola düşeceğiz. O nedenle erkenden bungalovumuza dönüyoruz. Afrika’da her akşam merasim şeklinde yaptığımız gibi önce sinek kovucu ilaçlarımızı fişe takıyor, içeride sivrisinek avına çıkıyor ve son olarak yataklarımızı saran sivrisinek ağlarımızı sıkı sıkıya kapatarak, Ngorongoro Farm House’taki tek günümüzün yorgunluğunu arkamızda bırakıyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s