Zermatt’ın Beşgölleri(5-Seenweg)

Zermatt’taki ilk günümüzde en popüler yürüyüş rotalarından birisi olan 5-Seenweg(Five Lakes Walk) yani Türkçesi Zermatt’ın Beşgöller bölgesini dolaşmaya karar verdik. Zermatt turizm sitesinde verilen rotanın tersini yapacağız ve teleferikleri hiç kullanmayacağız.Bu kararımız hem pişmanlık(yürüyüş toplam 10 saat sürdü), hem de mutluluk(kişi başı 600 TL’lik pass almadık) getiren bir karar oldu:) Rotamızın başlangıç yeri Winkelmatten. Zermatt merkezden 10-15 dakikalık yürüyüşle ulaşılabiliyor. Burası bir kaç yürüyüş rotasının daha başlangıç ve bitiş yeri aynı zamanda.

Winkelmatten’den yaklaşık 2-2,5 saatlik orman içi patikadan yukarıya doğru çıkıyoruz. İlk istikamet Sunnegga ve hemen yakınında bulunan ilk gölümüz Leisee. Neyse ki orman içinde patikalar gayet net bir şekilde işaretlenmiş durumda ve kaybolma imkanınız neredeyse yok:)

Yukarılara doğru çıktıkça Matterhorn manzarası daha da etkileyici olmaya başlıyor. 1 saatlik bir yorucu bir çıkışın ardından Sunnegga’ya varıyoruz. Mis gibi bir hava ve alabildiğine yeşillik bizi karşılıyor. Sunnegga teleferik istasyonunun hemen altında da ilk gölümüz olan Leisee tüm dinginliğiyle bizi bekliyor.

Leisee çocuklu ailelerin en çok rağbet ettiği göl. Gölün kenarında bulunan tahtadan şezlonglar çok çekici. Biz de hem ayaklarımızı biraz dinlendirmek hem de bir şeyler atıştırmak için şezlonglardan birine uzanıyoruz. Güneş olanca gücüyle içimizi ısıtıyor.

Leisee’den dik bir patikadan aşağıya doğru inmeye başlıyoruz. Bu kötüye işaret çünkü bu inişin bir de çıkışı var demek:) Yaklaşık 25-30 dakikalık bir inişin ardından ikinci gölümüz olan Moosjisee’ye varıyoruz. Bebek mavisi renkli bir göl burası. Hemen yukarısında bir baraj gölü bulunuyor ve buzullardan akan sular burada toplanıyor. Moosjisee’den buradan bırakılan sulardan oluşmuş bir göl.

Yukarıya doğru çıkışımıza devam ediyoruz ve yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüşün ardından adını renginden alan Grünsee’ye varıyoruz. Zümrüt yeşili rengiyle Grünsee’den dağ sıralarının manzarasını izliyoruz. Gerçekten de çok ihtişamlı bir yer burası.

Geniş bir ovadan güzel manzaralar eşliğinde yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından dördüncü gölümüz olan Grindjisee’ye varıyoruz. Ufak ama şirin bir göl burası. Bir çok kişi kenarında yemeğini yiyor ve dinleniyor. Bizimse önümüzde hala uzun bir yol var. Öncelikle son gölümüze gidecek, oradan da dönüş yoluna koyulacağız.

Son gölümüz Stellisee aynı zamanda rakım olarak da en yüksekteki göl. Bu nedenle çok eşimli bir patikadan adeta keçi gibi tırmanarak yürüyoruz. Bu son etap oldukça yorucu ve uzun sürüyor. 1 satin üzerinde süren bir yürüyüşün ardından son gölümüze varıyoruz. Hava bozmaya başlıyor ve bu nedenle de göl oldukça dalgalı. Matterhorn bulutlar ardında kalmış olsa bile, manzara muhteşem. Bulutların arasından kendine yol bulan güneş ışınlarının oluşturduğu görüntüleri izlemek ve biraz atıştırmak için göl kenarında oturuyoruz.

Dönüşte uzun bir yol bizi bekliyor. Öncelikle bir diğer teleferik istasyonu olan Blauherd’e gidecek oradan da Sunnegga üzerinden çıktığımız yolla aşağıda ineceğiz. Aslında amacımız daha uzun ve farklı bir yoldan dönmekti ancak yol beklediğimizden uzun sürdüğü için bu şekilde yapmaya karar veriyoruz. Saat 16:00’yı geçiyor ve Blauherd istasyonundan son teleferik de ayrılmış. Mekan koyun çetesine kalmış:) Şaka bir yana bakışları dostane mi yoksa her an saldırmaya mı hazırlanıyorlar emin olamıyoruz ve çok fazla bulaşmadan yolumuza devam ediyoruz.

Çevrede bizden başka kimsecikler yok ve Sunnegga’ya kadar da kimseleri görmüyoruz. Çevrenin ıssızlaşmasını fırsat bilen ve bu bölgenin ana sahipleri olan dağ sıçanları her yerde:) Ancak ne yazık ki çok yakınlarımıza gelmiyorlar; bu nedenle de ancak uzaktan fotoğraflayabiliyoruz bu tombul hayvanları.

Aşağıya doğru hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Çimenlerin üzerinde bir geyik otluyor. Ne yazık ki oldukça uzakta ve yakından fotoğrafını çekme imkanımız olmuyor. Dönüş yolumuzun en büyük sürprizi ise masallardan fırlamış bir kırmızı tilki oluyor. Görmemizle kaybolması bir oluyor ancak yine de kırmızı tilkilerin sadece masallarda kalmadığını görmek mutluluk verici bizim için. Güneşin son ışıklarıyla Zermatt’a varırken, Windows Band toplam yürüyüş mesafemizi 30 km’nin üzerine gösteriyor….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s